Peelingi Lekarskie
Czym jest peeling lekarski?
Peeling lekarski należy do najmniej kosztownych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jest to skuteczny sposób na szybka odnowę skóry, ponieważ peeling to kwas, który zaaplikowany na skórę, poprawia jakość jej włókien elastycznych, zmniejsza warstwę rogową skóry jednocześnie pobudzając syntezę włókien kolagenowych. Peeling przeznaczony jest zarówno dla osób starszych, poprawiając koloryt skóry i redukując zmarszczki, jak i dla osób młodych, u których powoduje odblokowanie porów i pomaga zachować gładką i świeżą cerę.
Wskazania do zabiegu:
- osoby ze zwiotczała, zmęczoną skórą
- osoby ze skórą zniszczoną przez słońce
- osoby z rozstępami
- osoby, które zmagają się ze zmianami barwnikowymi, takimi jak: ostuda, piegi, plamy soczewicoowate, przebarwienia pozapalne, uszkodzenia posłoneczne
- osoby chcące pozbyć się zmarszczek i przywrócić jędrność skórze
- osoby, u których stwierdzono zaburzenia rogowacenia
- osoby walczące z trądzikiem (grudkowo-krostkowym, zaskórnikowym)
Przeciwwskazania:
- intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne
- do 6 miesięcy po krioterapii
- trądzik młodzieńczy
- skłonność do powstawania blizn przerosłych
- ciąża, karmienie piersią
- choroby autoimmunologiczne
- liczne znamiona barwnikowe, teleangiektazje
- alergie skórne, aktywna opryszczka
- doustna terapia pochodnymi witaminy A – wymagana jest co najmniej półroczna przerwa
- do 2 miesięcy po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy
- skóra uszkodzona i podrażniona
Przygotowanie do zabiegu:
Jednym z najważniejszych warunków dotyczących przygotowania do peelingu lekarskiego jest nie wykonywanie depilacji, woskowania, dermabrazji czy elektrolizy oraz niestosowanie retinoidów na okres tygodnia przed zabiegiem, a kilka godzin przed zabiegiem nie nakładać makijażu. Nie jest zakazane natomiast na okolo 2 tygodnie przed zabiegiem stosowanie kremów nawilżających, zawierających AHA. Wszystkie te działania mają prowadzą do peelingu lekarskiego, który odświeża skórę i odmładza jej wygląd. Rezultaty peelingów widać już po kilku zabiegach terapeutycznych, wykonywanych w odstępach 14 dni. Tak powtarzane peelingi są bezpieczne dla skóry, nie powodując jej uszkodzeń i konieczności unikania otoczenia.
Ogólne zalecenia po peelingu:
Po peelingu nie należy zrywać łuszczącego się naskórka, lecz intensywnie nawilżać skórę, by uzyskać jednolity koloryt skóry. Przez 4 tygodnie zakazane jest opalanie się. Należy natomiast stosować kremy ochronne z wysokim filtrem (minimum SPF 50+) oraz nie używać kosmetyków z AHA przez okres dwóch tygodni.
Możliwe działania niepożądane:
- rumień
- zapalenie okołowargowe
- przejściowe zaburzenia pigmentacji skory